Planeta
W British Airways liczymy wpływ każdego lotu na środowisko. Dlatego ze wszystkich sił dążymy do zerowej emisji netto. Mamy długą tradycję kontroli i ograniczania emisji dwutlenku węgla oraz jasno sformułowaną strategię osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku, z ambitnymi krótko-, średnio- i długoterminowymi inicjatywami służącymi realizacji naszych celów.
Klimat
Jesteśmy dumni z bycia częścią pierwszej grupy lotniczej na świecie (IAG), która zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Inwestujemy w nowoczesne samoloty, które zużywają do 35% mniej energii niż maszyny, które są nimi zastępowane, i reorganizujemy sposób latania nimi, aby jeszcze bardziej zmniejszyć nasze emisje. Nawiązaliśmy też współpracę z firmami pracującymi nad zrównoważonymi paliwami lotniczymi (wyszczególnionymi poniżej), samolotami z napędem wodorowym oraz technologiami wychwytywania dwutlenku węgla.
Filmy na YouTube można oglądać pod warunkiem zaakceptowania funkcjonalnych plików cookie. Zmień preferencje dotyczące cookie.
Nasza ścieżka podejścia do zerowej emisji netto
Zobowiązujemy się osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla do 2050 r.
Bez poprawy efektywności emisje dwutlenku węgla w lotnictwie z czasem byłyby coraz większe z powodu wzrostu popytu na podróże lotnicze.
Dlatego też wprowadzamy szereg zmian, aby przyspieszyć realizację tego celu, w tym m.in. następujące:
- Inwestowanie w nowsze, mniej paliwożerne samoloty
- Zwiększanie efektywności w działaniu na ziemi i w powietrzu
- Inwestycje w zrównoważone paliwa lotnicze (SAF). Więcej informacji znajduje się w sekcji SAF poniżej
- Wykorzystanie redukcji i pochłaniania dwutlenku węgla w innych sektorach
- Propagowanie kwestii zrównoważonego rozwoju i angażowania się w nie wśród naszego personelu
- Umożliwienie naszym klientom dokonywania bardziej świadomych wyborów dotyczących podróży
Więcej informacji o zmianach, jakie wprowadzamy w celu osiągnięcia zerowej emisji netto, znajduje się w naszym raporcie BA Better World.
Zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)
W rozumieniu rozporządzenia UE ReFuelEU Aviation „zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)” są syntetycznymi paliwami lotniczymi, biopaliwami lotniczymi lub pochodzącymi z recyklingu węglowymi paliwami lotniczymi.
Spalanie paliw SAF powoduje emisję dwutlenku węgla na podobnym poziomie co w przypadku spalania konwencjonalnych paliw lotniczych, ale wydzielany dwutlenek węgla jest już częścią cyklu węglowego i nie jest wydobywany z ziemi specjalnie w celu wyprodukowania paliwa lotniczego. Oznacza to, że korzystanie z paliw SAF przynosi redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjną naftą lotniczą, którą zastępuje w cyklu życia paliwa. Dużym wyzwaniem jest niska dostępność paliw SAF na skalę globalną — obecnie przypada na nie 2,7% całkowitej ilości spalanego paliwa.
Skład chemiczny paliw SAF jest zbliżony do tradycyjnej nafty lotniczej i korzystanie z nich nie wymaga żadnych modyfikacji w istniejącej infrastrukturze tankowania i samolotach. W rezultacie jest to najłatwiejsze rozwiązanie pozwalające ograniczyć emisję dwutlenku węgla w lotnictwie. Ograniczenia emisji wynikające ze stosowania paliw SAF są mierzone jako zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w cyklu życia gazów cieplarnianych, zazwyczaj o co najmniej 80% w porównaniu z kopalnymi paliwami odrzutowymi, które są zastępowane przez paliwa SAF.
Wraz z naszą spółką nadrzędną IAG, która dotychczas przeznaczyła 3,5 mln USD na zakupy i inwestycje w paliwa SAF, widzimy postępy w rozwoju i komercyjnym upowszechnianiu się tych paliw jako podstawowego czynnika wpływającego na ograniczenie emisji dwutlenku węgla skojarzonych z lotnictwem. To kluczowy element naszych planów osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i do 2030 r. nasze samoloty będą tankowane w co najmniej 10% paliwami SAF, zgodnie z nakazem stosowania tych paliw wydanym przez brytyjski rząd. Plany te zakładają również inwestycje rafinerie SAF w Wielkiej Brytanii i USA, aby zwiększyć dostępność paliw SAF. Obecnie korzystamy lub planujemy korzystać z paliw SAF produkowanych ze zużytego oleju spożywczego, biomasy drzewnej, zużytych opon lub odpadów z sadów i leśnictwa.
Jesteśmy pierwszą linią lotniczą na świecie, która używa produkowanych na skalę przemysłową w Wielkiej Brytanii paliw SAF po podpisaniu wieloletniej umowy z firmą Phillips 66. W 2024 r. spółka IAG zawarła z firmą Twelve swoją największą jak do tej pory umowę na dostawy e-SAF — zaawansowanej formy syntetycznych ciekłych paliw SAF produkowanych z dwutlenku węgla, wody i energii odnawialnej.
Usuwanie dwutlenku węgla
Usuwanie dwutlenku węgla to proces usuwania dwutlenku węgla z atmosfery i bezpiecznego przechowywania go w sposób biologiczny lub geologiczny przez wiele dziesięcioleci, a nawet stuleci.
Wśród naszych działań usuwania dwutlenku węgla znajdują się różne metody naturalne i techniczne, w tym wychwytywanie dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza i trwałe składowanie go pod ziemią, a także przyspieszone wietrzenie skał. W ramach naszego planu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. lub wcześniej niedawno podpisaliśmy umowę na zakup innowacyjnych kredytów za usuwanie dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii i za granicą w ramach sześcioletniej umowy.
Od 2020 r. dobrowolnie zakupiliśmy zweryfikowane kredyty za kompensację emisji dwutlenku węgla i usuwanie dwutlenku węgla w ilości w przybliżeniu dorównującej naszej krajowej emisji. Zamierzamy nadal kupować rzetelne i zweryfikowane kredyty w ramach programu CORSIA, ogólnoświatowego mechanizmu redukcji emisji CO2 dla lotnictwa, a także będziemy kontynuować propagowanie mechanizmu CORSIA w celu jego wzmocnienia. Od 2024 r. kierujemy nasze dobrowolne działania na zakup mniejszej ilości innowacyjnych certyfikowanych kredytów za usuwanie dwutlenku węgla. Chcemy wspierać rozwój tej dopiero powstającej, ale bardzo ważnej branży, w ramach przechodzenia na stosowanie tylko długoterminowych rozwiązań usuwania dwutlenku węgla.
Samolot z napędem wodorowym
Wspieramy rozwój wodoru jako alternatywnego źródła paliwa, ponieważ uważamy, że ma potencjał, aby do 2050 r. umożliwić nam osiągnięcie zerowej emisji w trakcie lotu lub tranzytu, na trasach krótkodystansowych. Dlatego zainwestowaliśmy w ZeroAvia – firmę wiodącą prym w innowacjach służących dekarbonizacji lotnictwa komercyjnego. Chcemy w ten sposób przyspieszyć rozwój ponad 50-miejscowego samolotu z zeroemisyjnymi silnikami elektrycznymi zasilanymi wodorem. W styczniu 2023 r. ZeroAvia przeprowadziła pierwszy na świecie lot samolotu klasy użytkowej zasilanego energią elektryczną z wodorowych ogniw paliwowych.
Oszacuj swój ślad węglowy
Dowiedz się więcej o swoim śladzie węglowym, korzystając z naszego kalkulatora emisji.
Odpady
W trosce o środowisku dążymy do eliminowania plastiku jednorazowego użytku, jeśli tylko istnieją ich ekologiczne zamienniki, i unikamy marnowania żywności. W myśl zasad gospodarki o obiegu zamkniętym staramy się jak najdłużej wykorzystywać nasze zasoby poprzez projektowanie produktów, ponowne wykorzystanie i recykling oraz współpracę z dostawcami.
Z radością informujemy, że nasze inicjatywy w zakresie recyklingu na pokładzie zostały docenione w postaci nagrody SEAL zrównoważonego biznesu 2024, która jest przyznawana za popularyzowanie, innowacyjność i zaangażowanie w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych.
Plastik jednorazowego użytku
Zwalczamy w miarę możliwości plastik jednorazowego użytku i ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami w celu znalezienia zrównoważonych alternatyw, takich jak bambus i papier. Od wyeliminowania plastikowych opakowań koców z naszych lotów do wprowadzenia kołder z plastiku pochodzącego z recyklingu, okazujemy nasze zaangażowanie w poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które są lepsze dla środowiska.
Odpady żywnościowe
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności zmniejsza presję na zasoby naturalne, w tym wody i ziemi, na której uprawiana jest żywność, a także oszczędza nam emisji gazów cieplarnianych związanej z produkcją, transportem i utylizacją. Za kulisami staramy się wpływać na politykę i prace legislacyjne rządu Wielkiej Brytanii, aby odpady żywnościowe nie trafiały na wysypiska i do spalarni, lecz były zagospodarowywane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zarządzanie ochroną środowiska
Dążenie do doskonałości w zakresie zgodności z przepisami ochrony środowiska ma fundamentalne znaczenie dla naszego programu BA Better World. W listopadzie 2023 r. rozpoczęliśmy rygorystyczny proces uzyskania zewnętrznego certyfikatu zgodności z przepisami ochrony środowiska przyznawanego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). W ramach tego procesu pomyślnie przeszliśmy ocenę środowiskową IATA (IEnvA) na etapie 2. Osiągnięcie to potwierdza, że przykładamy dużą wagę do przestrzegania przepisów prawa ochrony środowiska.
System zarządzania ochroną środowiska IEnvA opiera się na cyklu Planowanie, Realizacja, Kontrola i Działanie. Powiązane zasady, cele, procedury i plany zapewniają, że poddawana certyfikacji organizacja na bieżąco weryfikuje, ocenia i poprawia swoje wyniki w zakresie ochrony środowiska. Obejmuje to przestrzeganie zobowiązań, w tym zobowiązań prawnych, wdrażanie procesów zgłaszania incydentów z zakresu ochrony środowiska, przeprowadzanie i odbywanie szkoleń na tematy związane z ochroną środowiska, uczestnictwo w audytach wewnętrznych oraz ocenę i odpowiednie reagowanie na ustalenia takich audytów.
Dzika fauna
Buckingham Palace Declaration
W ramach akcji United for Wildlife Transport Taskforce bierzemy udział w walce z nielegalnym procederem handlu dzikimi zwierzętami. Naszym zadaniem jest organizacja bezpiecznego systemu wymiany informacji i wiarygodnych danych wywiadowczych z organami celnymi i organami ścigania na temat potencjalnych tras i metod transportu przemytu. Pozwala nam to również zastrzec sobie prawo do odmowy przyjęcia ładunku, jeśli istnieje podejrzenie, że zawiera nielegalne dzikie zwierzęta lub produkty.
Troska o zwierzęta
Nawiązaliśmy współpracę z Born Free Foundation, znaną na świecie i szanowaną organizacją charytatywną zajmującą się ochroną przyrody i zwierząt, aby wzmocnić nasze zaangażowanie na tym polu. Od 1984 r. Born Free działa na całym świecie na rzecz ochrony fauny w jej naturalnym środowisku.
Discover more
BA Lepszy Świat
Pilne podjęcie skutecznych działań w celu przeciwdziałania wpływowi lotnictwa na środowisko jest niezbędne w długoterminowej perspektywie funkcjonowania naszej branży w zrównoważonej gospodarce. Dlatego realizujemy program BA Better World oraz stale inwestujemy w innowacje przynoszące poprawę naszych wskaźników w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Ludzie
Dbamy o nasz personel i doceniamy jego wkład w naszą działalność. Tworzenie różnorodnego i inkluzywnego miejsca pracy przyczynia się do poczucia dobrostanu psychicznego i przynależności naszych światowej klasy kolegów, aby lepiej im się żyło.
Odpowiedzialny biznes
Staramy się rozwijać zgodnie z najwyższymi standardami ładu korporacyjnego i odpowiedzialności społecznej biznesu oraz zapewnić klientom inkluzywną obsługę w sposób zrównoważony. W ten sposób tworzymy szanse na lepsze życie w społecznościach, w których działamy, i wykorzystujemy nasze wyjątkowe możliwości, aby pomóc ludziom dotkniętym kryzysem.